Ekonomi

Borsa güne rekorla başladı

açılışta BIST 100 endeksi, 69.31 puan bir önceki kapanışa göre artış ileyüzde 1,01 artışla 6.925,41 puan oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 3,42, holding endeksi yüzde 1,11 arttı. Orta segment endekslerinde yüzde 6,27 ile en çok finansal kiralama ve faktoring kazanırken, tek kaybeden yüzde 0,64 ile bilişim oldu.

Dün alıcı bir kurs izliyorum BIST 100 endeksigünü yüzde 1,66 artışla 6.856,11 puandan tamamlayan TCMB, tüm zamanların en yüksek gün kapanışını gerçekleştirdi.

Analistler, küresel hisse senedi pazarlardadeğerli merkez bankalarının para politikası kararlarının açıklandığı ve yoğun bir enformasyon gündeminin yaşandığı haftanın son işlem gününde karışık bir seyir izlendiğini belirtti.

bir süre için dünya ekonomileriTemel sorunu olan enflasyon sınırlı da olsa gerilemeye devam ederken, para politikalarına ilişkin belirsizlikler devam ediyor.

Çarşamba ABD Merkez Bankası (Fed) dün Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika faizini 25 baz puan artırdı. Japonya Merkez Bankası (BoJ) bugün para politikası kararlarını açıklayarak politika faizi ve getiri eğrisi hedef bandını sabit bıraktı.

Öte yandan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) genel başkan yardımcıları Emrah Şener, Taha Çakmak ve Mustafa Duman görevden alınırken, yerlerine Osman Cevdet Akçay, Fatih Karahan ve Hatice Karahan atandı.

Dün Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), SASA Polyester Sanayi’nin 2 milyon 582 bin 311 liralık ödenmiş sermaye artırım başvurusunu onayladı.

analistler, dış ticaret dengesi ve Ekonomik güven endeksi, yurt dışında Euro Bölgesi’nde tüketici güven endeksi, Almanya’da enflasyon, ABD’de bireysel tüketim harcamaları ve Michigan Üniversitesi’nin tüketici güven endeksinin teknik olarak takip edileceğini belirten BİST 100 endeksi 7000 ve 7.100 seviyelerinde. direnç, 6.800 ve 7.100 seviyeleri. 6.700 puanın takviye konumunda olduğunu kaydetti.

cukurcahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu