Haber

Sinoplu pirinç satıcısı: Halkın alım gücü bitti

MUSTAFA USTA

Sinoplu pirinç satıcısı Abdullah Yaşar Özbilen ise, “Tezgahıma gelen ve hesabında parası olmayan bir üniversite öğrencisi vardı. Ona sonra bırakabilirsin dedim. İnsanların alım gücü bitti. 1 ekmek 8 lira, 1 simit 8 lira, 1 çay 8 lira.”

Sinop Türkiye’nin en işlek caddesi Sakarya Caddesi’nde pirinç satan Abdullah Yaşar Özbilen, halkın ve öğrencilerin alım gücünün önceki yıllara göre düştüğünü belirtti. Özbilen şunları söyledi:

“HİÇ PARA KAZANILMADI”

“Daha çok üniversite öğrencilerine satış yapıyoruz. Bu nedenle öğrencilere yönelik fiyat listesini porsiyona göre 30 lira ve 50 lira olarak yaptık. 30 liralık kısımda 250 gram pirinç, 50 liralık kısımda ise 450 gram pirinç var. .Ayrıca tavuk ve nohut da var.Fiyatlarımız diğer restoranlara göre düşük.4 yıl önce 1 porsiyon pirinci 10 liraya satıyordum.Pandemi başlayınca satışlarımız durdu.Ben de burada askıda pilav uyguladım. Maddi durumu iyi olmayan, mendil satarak geçimini sağlayan arkadaşlarımız var, onlara da tabak ayırıyorum. Piyasada normal pirincin fiyatı 60 lira olduğu için kazanılacak para yok. Havza’dan pirinç buldum biraz uygun fiyatlı. Bir üniversite öğrencisi tezgahıma geldi ve hesabında parası yoktu. Sonra bırakabilirsin dedim. İnsanların alım gücü tükendi. 1 ekmek 8 lira, 1 simit 8 lira, 1 çay 8 lira. Bunlar lüks değil. “Pilav da lüks değil ama öğrenci lokantaya gitse 150 liranın altına parası yetmez. 30 liraya karnımı doyurmaya çalışıyorum.”

Kaynak: ANKA / Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu