Haber

Güney Kore, Kuzey Kore’nin başarısız roket fırlatma girişiminin enkazını buldu

Güney Kore, Kuzey Kore’nin başarısız askeri keşif uydusu fırlatma girişiminde kullandığı roketin enkazını buldu.

Kuzey Kore’nin geçen ay askeri keşif uydusu fırlatma girişiminde başarısız olduğu “Chollima-1” roketinin enkazı Güney Kore tarafından bulundu. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, enkazın dün akşam saatlerinde Güney Kore açıklarında denizde yaklaşık 75 metre derinlikte tespit edildiği belirtildi. Açıklamada, ekiplerin farklı noktalara ulaşmak için denizde arama çalışmalarına devam ettiği, ele geçirilen enkazın ABD ile iş birliği içinde inceleneceği belirtildi.

Güney Kore Bilim ve Teknoloji Politikası Enstitüsü’nden Lee Choon-geun, bulunan bölümün bir yakıt tankına benzediğini ve tanka bağlı motorun bulunmasının Kuzey Kore’nin yeni roket motorunda kullanılan teknolojiyi keşfetmeye yardımcı olabileceğini söyledi.

Kuzey Kore’nin askeri keşif uydusu “Malligyong-1″i yörüngeye göndermek amacıyla 31 Mayıs’ta fırlattığı yeni “Chollima-1” roketi, motor arızası nedeniyle Sarı Deniz’e düştü. Kısa bir süre sonra Güney Kore, düşen enkazı toplamak için 10 gemi ve düzinelerce dalgıçtan oluşan bir arama operasyonu başlattı, ancak kötü hava kuralları nedeniyle yalnızca küçük enkaz modülleri ulaşabildi. Güney Kore de roketin düştüğü sularda Çin savaş gemilerinin faaliyet gösterdiğini duyurdu. – Seul

haber-pamukkale.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu