Haber

Elazığ Valisi Toraman, inşaatı devam eden deprem konutlarında incelemelerde bulundu. İfade

Elazığ Valisi Ömer Toraman, 6 Şubat’ta yaşanan depremden etkilenen Kahramanmaraş merkezli kentte Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapımına başlanan konutlarda incelemelerde bulundu.

Kent merkezindeki deprem konutları şantiyelerinde incelemelerde bulunan Toraman, çalışmalarda gelinen aşama hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Toraman, gazetecilere, 6 Şubat’ta yaşanan depremin ardından, evleri yıkılan depremzedelerin barınma ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinasyonunda deprem evleri ihalelerinin hızla yapıldığını ve inşaatlara başlandığını belirtti. ağır hasar gördü.

Öte yandan hasar tespit çalışmalarının yapıldığını ve itiraz süreçlerinin tamamlanmasının ardından ağır hasarlı binaların yıkımına başlandığını belirten Toraman, “Elazığ’da 10 bin 679 evimiz ağır hasar gördü. 7 bine yakın evi yıktık. Kalan binaları da kısa sürede yıkacağız.” söz konusu.

Vali Toraman, deprem konutları için hak başvurularının alındığını, 15 günlük itiraz süresinin ardından bu itirazların incelendiğini, yürütülen çalışmalar sonucunda 15 Kasım’da hak sahipliğinin kesinleşeceğini ifade etti.

Toraman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla deprem konutlarının üretimine hızla başlandığını belirterek, şöyle konuştu:

“Bu kapsamda Elazığ merkezde 3 etapta ihaleler yapıldı. Elazığ’da 2023 depremine yönelik 2 bin 457 konutun inşaatı devam ediyor. Merkezdeki 3 şantiyede toplam 1887 konutun üretimi devam ediyor. Buradaki binalarımızın kaba inşaatı neredeyse tamamlandı, fiziki gerçekleşmeleri yaklaşık yüzde 60’a yakın seviyelerde. Hem TOKİ hem de müteahhit firmalar çaba gösteriyor. İnşallah yıl sonuna kadar 1.887 konutun 1.174’ünü tamamlamış olacağız. Bu nedenle vatandaşlarımıza dağıtacağız.”

Palu’da 428, Ağır’da ise 142 konutun imalatına ilişkin ihalelerin tamamlandığını ve inşaat süreçlerinin sürdüğünü belirten Toraman, il genelinde üretimde olan deprem evlerinin belediyeye teslimi için çalışmaların sürdüğünü vurguladı. Depremin yıl dönümünde hayırseverler bir araya geldi.

Şantiyeleri gezdiklerini, ekiplerin vardiyalı çalışarak çaba harcadıklarını belirten Toraman, bu çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Toraman, “İnşallah 2020 depreminde olduğu gibi 2023 depreminden sonra da depreme dayanıklı, güvenli ve sağlam konutları hak eden vatandaşlarımıza teslim etmiş olacağız.” Bu kelimeyi kullandı.

kavakhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu