Haber

Çin’in “Altın Horoz” Film Ödülleri Xiamen’de Başladı

35. Çin Altın Horoz Ödülleri’nin ön plana çıktığı 2022 Çin Altın Horoz ve Yüz Çiçek Film Festivali Perşembe günü Çin’in doğusundaki Fujian eyaletinin Xiamen kentinde başladı.

Etkinlik 12 Kasım’a kadar sürecek. Aday gösterilen filmler 20 ödül kategorisinde Altın Horoz almak için yarışacak.

Çin Film Derneği’ne nazaran, bu yılki Altın Horoz mükafatlarını kazanan sinemalar Çin’de 1 Temmuz 2021 ila 15 Temmuz 2022 tarihleri ortasında gösterim müsaadesi almış olan sinemalar ortasından seçildi.

Bu süreçte organizatörler, 51 uzun metrajlı sinema, 50 küçük-orta bütçeli uzun metrajlı sinema, 13 çocuk sineması, 15 uzun metrajlı animasyon sineması, 17 belgesel yahut tanınan bilim sineması, 11 opera sineması ve 11 yabancı sinema olmak üzere çeşitli kategori ve cinsten 168 sinema için müracaat aldı.

Savaş destanı “Changjin Gölü Savaşı”, en düzgün uzun metrajlı sinema ve en âlâ direktör de dahil olmak üzere toplam sekiz kolda aday gösterildi. Bu yılki acıklı aile draması “Yıldızları Aydınlatmak” ve geçen yılın büyük ilgi çeken romantik sineması “Meşgul’ün M’si” sinemalarının her biri yedi adaylık aldı.

Festivalde yaklaşık 20 Çin üretimi gösterilecek ve milletlerarası sinemaların yanı sıra Çin’in Hong Kong, Makao ve Taiwan bölgeleri yapımı filmlerin de gösterimi için düzenlemeler yapıldı. Festival, Çin Altın Horoz Ödülleri töreninin yanı sıra sektörle ilgili çeşitli forumlar, sergiler ve diğer etkinlikleri kapsıyor.

İlk kez 1981’de düzenlenen Altın Horoz Mükafatları, Çin Edebiyat ve Sanat Etrafları Federasyonu ve Çin Sinema Derneği tarafından desteklenen ulusal bir aktiflik.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Xiamen’den bildiriyor. (XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu